[JKP2019]: Srebrny jubileusz Jaworskich Koncertów Pokoju. Koncert „Mazowsza”

13.05.2019r.

Koncert inauguracyjny XXV edycję Jaworskich Koncertów Pokoju z pewnością można zaliczyć do udanych wydarzeń artystycznych bieżącego roku. Niepowtarzalna atmosfera i akustyka Kościoła Pokoju oraz piękno zabytkowych wnętrz od ćwierćwiecza przyciągają największe osobowości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Tegoroczną edycję Koncertów zapoczątkował widowiskowy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawora: – Serdecznie gratuluję solistom, chórowi i orkiestrze „Mazowsza” występu na najwyższym poziomie. Jaworskie Koncerty Pokoju to jeden z najstarszych i największych na Dolnym Śląsku festiwali muzyki klasycznej. Dziękuję organizatorom za ogromny wkład pracy i osobiste zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego w naszym mieście oraz dbałość o przebieg i wysoki poziom artystyczny kolejnych edycji Koncertów.

Ksiądz Tomasz Stawiak, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze: – 25 lat, ćwierć wieku Koncertów Pokoju, to piękny jubileusz kulturalnego wydarzenia, które wpisało się na stałe w krwiobieg Kościoła Pokoju i naszego Miasta. Organizatorom dziękuję za trud przygotowań, a nam wszystkim życzę wielu kolejnych lat z Koncertami!

Anna Grynszpan, Kierownik artystyczny JKP: – Srebrne, czyli rocznicowe 25. Jaworskie Koncerty Pokoju to programy muzyczne, które jak zawsze zawierają wiele form wykonawczych od kwartetu do orkiestry, stylów muzycznych od renesansu do jazzu a także podkreślają swoimi tytułami rocznice tak ważne dla naszej Polski jak pamiętny wybuch II Wojny Światowej. Cykl rozpoczyna legendarny Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który ludowymi strojami i pięknymi głosami przypomni polskie pieśni ludowe, by 21 września w koncercie finałowym, po królewsku zakończyć muzyką dawną Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona, godną największych sal koncertowych Europy.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas inauguracji jubileuszowych 25. Jaworskich Koncertów Pokoju wojewoda dolnośląski Kamil Zieliński wręczył odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” Annie Grynszpan za całokształt pracy. – To dla mnie ważne i zaszczytne wyróżnienie – przyznaje Anna Grynszpan historyk sztuki, kustosz w jaworskim muzeum, kierownik artystyczny Jaworskich Koncertów Pokoju.

print