INFORMACJE O PROGRAMIE

AKTUALNE INFORMACJE O PROJEKCIE

OGŁOSZENIA

INFORMACJE O PROGRAMIE

WYDARZENIA EDUKACYJNE

DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA

KONTAKT

 

Zielona Rewolucja w Jaworze

Gmina Jawor jest jednym z 19 samorządów w kraju, które otrzymało dofinansowanie  na tzw. działania związane z adaptacją do zmian klimatycznych. Dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa wynosi 4 558 907,60 zł, wartość całego projektu to 5 363 420,72 zł. Jawor czeka Zielona Rewolucja. A my czekamy na podpisanie umowy o dofinansowaniu.

 

Projekt nosi nazwę „Adaptacja do zmian klimatycznych poprzez budowę zielono -niebieskiej infrastruktury w Gminie Jawor”. Zakłada szereg działań, poprzez przede wszystkim realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury i działania edukacyjno-informacyjne, które mają zwiększyć odporność” miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatycznych – takich jak obfite opady deszczu, zalewanie, podtopienia, ale także wysokie temperatury, które szczególnie mocno odczuwa się w miastach itp.

 

Co to oznacza w praktyce? Więcej terenów zielonych, nasadzeń, przyjaznej do odpoczynku infrastruktury, tzw. zielonych przystanków czy ogrodów deszczowych. W sumie zaplanowanych jest  12 zadań inwestycyjnych oraz działania edukacyjne  – pełny wykaz w załączonym pliku PDF.

 1. Rewitalizacja terenów zieleni – Wnętrze Osiedlowe przy ul. Zamkowej.
 2. Rewitalizacja zieleni Parku Miejskiego
 3. Przebudowa ciągu pieszego od ul. Plac Wolności do ul. J. Dąbrowskiego
 4. Rewitalizacja zieleni we wnętrzu osiedlowym – ul. Plac Wolności
 5. Rewitalizacja zieleni „Zielony Przystanek Autobusowy” przy ul. J. Dąbrowskiego
 6. Odnowa zieleni poprzez budowę ogrodu deszczowego i  zadaszenia przy  targowisku przy ul. Zamkowej 2
 7. Odnowa terenów zieleni oraz budowa zielonych tarasów przy parkingu targowiska przy ul. Zamkowej.
 8. Rewitalizacja terenów zieleni poprzez instalację drewnianej przesłony we wnętrzu osiedlowym przy ul. Zamkowej.
 9. Odnowa terenów zieleni przy ul. Grunwaldzkiej, Roosevelta, Plac Wolności – budowa ogrodu deszczowego
 10. Odnowa zieleni na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej
 11. Odnowa terenów zielonych „Zielona przesłona” przy ul. Kościelnej
 12. Budowa terenów zielonych przy ul. Rynek I

A do tego oczywiście warsztaty edukacyjne, kampanie informacyjne kierowane do mieszkańców – by każdy z jaworzan mógł się włączyć w poprawę lokalnego środowiska.

– Zmiany klimatyczne dotykają nas coraz bardziej, dlatego również jako samorządowcy chcemy podejmować działania, by ograniczać ich negatywne skutki. Ten projekt z pewnością się do tego przyczyni – mówi Emilian Bera, burmistrz Jawora. – Rozpoczynamy Zieloną Rewolucję, wszędzie tam, gdzie brakuje zieleni, tam się pojawi nie tylko, by dawać odpoczynek i relaks mieszkańcom, ale także by zabezpieczać przed upałem, nadmiernymi opadami.

4 listopada 2021 r. planowana jest konferencja promocyjno-informacyjna otwierająca projekt gminy Jawor. Więcej informacji na temat projektu będzie można już wkrótce znaleźć na www.jawor.pl/klimat-jawor