[14.12]: XX Międzynarodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International

10.12.2019r.

W sobotę 14 grudnia o godz. 12 w Szkole Podstawowej nr 2 rozpocznie się kolejna, XX już edycja Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty Inernational. Podobnie jak wszystkie poprzednie Maratony, ten też organizowany jest przez Szkolną Grupę AI działającą pod przewodnictwem Pani Marii Błoniarz.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wydarzenie to ma na celu zmobilizować jak największą liczbę osób w celu solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw ludzi na całym świecie.

W tym roku w ramach Maratonu wolontariusze będą pisać w sprawie 10 przypadków z różnych krajów. Znaleźli się wśród nich m.in. Yasaman Aryani – młoda Iranka skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowemu noszeniu hidżabu, Magai Matiop Mgonga z Sudanu, który został skazany na karę śmierci, mimo że ma dopiero 15 lat czy dwójka wolontariuszy organizujących akcje ratunkowe i poszukiwawcze na morzu wokół greckiej wyspy Lesbos, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo i przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Z sylwetkami wszystkich tegorocznych bohaterów można zapoznać się na stronie organizacji Amnesty International, na stronie SGAI Jawor na Facebooku, a także w trakcie trwania samego Maratonu w Szkole Podstawowej nr 2.

W imieniu organizatorów bardzo serdecznie zachęcamy do włączenia się w tą największą na świecie akcję na rzecz praw człowieka. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych. Listy można będzie pisać od godz. 12 do 22. Każdy napisany list ma znaczenie i może zmienić ludzkie życie. W ubiegłych latach dzięki działaniom podjętym w czasie Maratonu wiele osób zostało uwolnionych z więzień bądź też uzyskało ochronę prawną, a bez wątpienia wszyscy otrzymali coś najcenniejszego – nadzieję i pewność, że ich los nie jest obojętny dla świata.

print