Zaproszenie na wystawę „Jaworzanie jaworzanom. Dar z Herne”

30.03.2019r.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej ekspozycji JAWORZANIE JAWORZANOM. DAR Z HERNE. Otwarcie nowej ekspozycji odbędzie się 5 kwietnia o godz. 18.00.

W 2017 roku za sprawą dra Wolfganga Kesslera, emerytowanego dyrektora Biblioteki im. Martina Opitza w Herne, dwie instytucje, likwidowana Heimat Stube Jauer w Herne i Muzeum Regionalne w Jaworze, gromadzące pamiątki po dawnych jaworzanach, podjęły współpracę. Dużą pomoc w tym przedsięwzięciu okazał Reinhard Blaschke, honorowy obywatel miasta Jawora. Do zbiorów trafiło ponad 100 zabytków, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Kolekcję z Herne wzbogaciły depozyty dwóch modeli powozów, produkowanych około 1900 roku w Jaworze. Prócz tego, przekazane zostały zbiory biblioteczne zawierające wydawnictwa dotyczące dziejów Jawora, Bolkowa i okolicznych miejscowości.

Otrzymane dary zostaną zaprezentowane na wystawie „Jaworzanie jaworzanom. Dar z Herne”. Po oficjalnym otwarciu przewidziana jest konferencja „Śląsk. Wspólne dziedzictwo”. Swoje referaty wygłoszą: dr Wolfgang Kessler (dyrektor Biblioteki im. Martina Opitza w Herne), Die Heimatgruppe Jauer in Herne 1946-2016 und ihre Heimatsammlung, Mirosław Szkiłądź (kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze), Zabytki z Herne jako przykład życia codziennego jaworzan. Zbigniew Brzeziński (prezes Fundacji Historycznej Liegnitz.pl), W poszukiwaniu śladów Liegnitz”oraz Diana Mokłowicz (historyk, filolog, Uniwersytet w Strasburgu), Alzacja i Śląsk. Lustrzane odbicie krain historycznych.

Ekspozycja potrwa do 30 kwietnia 2020 roku.

Muzeum Regionalne w Jaworze

Klasztorna 6

59-400 Jawor

tel.: (76) 870 30 86

print