[zaproszenie]: Jaworzanie pamiętają! / 75.rocznica Powstania Warszawskiego

30.07.2019r.

Zapraszamy mieszkańców do oddania hołdu powstańcom.
1 sierpnia w całej Polsce i także w Jaworze na Rynku, pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem o ?godzinie 17:00 złożymy wiązanki z kwiatami i zawyją syreny ?alarmowe i zostanie nadany ciągły sygnał, który będzie trwać 3 minuty. W tym czasie zatrzymuje się nie tylko większość przechodniów, ale także samochody i inne środki transportu. Alarm ma na celu oddanie hołdu poległym przed laty Powstańcom, którzy heroicznie walczyli o wolną Polskę.

➡️Godzina „W” to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku „W” oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17:00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

To właśnie w ten dzień w 1944 roku, o godzinie 17:00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

print