Kultura Chin – Kultura Herbaty

15.03.2019r.

W czwartek 21 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze zaprasza na godzinę 16:00 na spotkanie autorskie z Remigiuszem Jakubowskim – twórcą filmów dokumentalnych poświęconych tematyce Chin oraz autorem książki „Chiny: Imperium Herbaty”.
Spotkanie autorskie obejmować będzie prelekcję oraz pokaz dwóch filmów „Chiny: Kolebka herbaty” i ” Taoiści ze wzgórz Hanghzou”.

Filmy zostały wyprodukowane przez European Film Group od grudnia 2013 do maja 2017 roku.
Są to unikatowe obrazy, nawiązujące do światowego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, religijnego i gospodarczego Państwa Środka na przestrzeni wieków, począwszy od czasów starożytnych do współczesności. Zrealizowane w formie dokumentu, z elementami reportażu podejmują m. in. tematykę kultury herbaty, religii, gospodarki, natury. Przybliżają fascynujące wydarzenia a także codzienne życie zwykłych ludzi. Są niezwykle interesującym studium socjologicznym społeczeństwa chińskiego na przestrzeni ponad 25 wieków.

Remigiusz Jakubowski to dziennikarz, scenarzysta, reżyser, autor filmów dokumentalnych. Wielki zwolennik dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu. Twórca o wyjątkowej wrażliwości na piękno przyrody. Potrafi docenić symbiozę człowieka z naturą i duchowy wymiar egzystencji.
Od połowy lat 90. ubiegłego wieku swoje zainteresowania skupia wokół problematyki gospodarki oraz kultury państw Azji południowo-wschodniej i Oceanii, m.in. Indonezji, Chin, Singapuru, Birmy. Wietnamu, Sri Lanki. Jest pomysłodawcą i inicjatorem powołania Stowarzyszenia Kultury Herbaty.

Książka autorstwa Remigiusza Jakubowskiego „Chiny: Imperium Herbaty” jest to publikacja wyjątkowa, zwłaszcza dla osób, które chcą zrozumieć Chiny i Wschód. Ta niezwykła opowieść o herbacie, piątym chińskim wynalazku, zwyczajach, technice wyrobu, jej właściwościach prozdrowotnych i odmianach jest także książką o życiu i losach ludzi, religii oraz historii Państwa Środka na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat. Interesujące studium społeczeństwa Chin i znaczenia kultury herbaty w codziennym życiu mieszkańców najstarszej cywilizacji. Napisana w formie reportażu dokumentalnego i świetnie zilustrowana, z obecnością autora we wszystkich ważnych miejscach dla kultury herbaty nadaje książce niepowtarzalny aspekt poznawczy i edukacyjny.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę z imienną dedykacją od autora.

Plakat wydarzenia