Spacerkiem po… tajemnicach jaworskiej zbrojowni

17.09.2021r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jaworze zapraszają na pierwszy po bardzo długiej przerwie spacerek po Jaworze z przewodnikiem. W środę 22 września udamy się do Muzeum Regionalnego w Jaworze na wystawę „Tajemnice jaworskiej zbrojowni”. Wyjście spod biblioteki o godzinie 11:00.

Przewodnikiem po wystawie będzie Mirosław Szkiłądź – kustosz jaworskiego muzeum.

Na wystawie prezentowana jest broń biała i palna pochodząca ze zbiorów własnych muzeum oraz z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Wśród muzealiów można podziwiać ponad 100 egzemplarzy broni pochodzącej z dawnych arsenałów jaworzan: miecze, szpady, pałasze, szable czy sztylety ukryte w laskach oraz karabiny, pistolety, rewolwery, a także uzbrojenie ochronne takie jak kolczugi czy hełmy. Unikatowym zabytkiem jest tarcza jaworskiego Bractwa Strzeleckiego, pochodząca z 1811 roku, używana w czasie zawodów o tytuł króla kurkowego.
Oprócz broni wojskowej prezentowany jest rynsztunek myśliwski – pięknie zdobione sztucery i strzelby oraz prochownice i narzędzia do samodzielnego lania kul i śrutu, a także oręż polski.

Plakat wydarzenia z zabytkową szablą z jaworskiej zbrojowni

print