Rusza Jaworski Rower Miejski

19.03.2019r.

Nadejście wiosny to dobry czas, by z samochodu przesiąść się na… rower. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów, w Jaworze rusza pierwszy w historii miasta system roweru miejskiego. Na początek do dyspozycji będzie 40 rowerów zlokalizowanych w 10 punktach na terenie miasta. Jaworski Rower Miejski wyjedzie na ulice już 29 marca. Wtedy zaplanowano oficjalne uruchomienie systemu. Warto zaplanować sobie czas, zabrać ze sobą smartfona, a potem już tylko wsiąść na rower i ruszać w drogę!

– Bardzo się cieszę, że Rower Miejski rusza w naszym mieście. Ten projekt dedykujemy przede wszystkim mieszkańcom Jawora, bo jak pokazują przykłady innych miast, rower to nie tylko sposób na rekreację, ale również doskonały środek codziennego transportu. W połączeniu z komunikacją publiczną, a także samodzielnie, jest świetną alternatywą dla samochodu. Liczę, że jaworzanie będą chętnie korzystać z miejskich jednośladów, wraz z nadejściem cieplejszych dni – mówi Emilian Bera, burmistrz Miasta Jawora.

Na początek do dyspozycji mieszkańców będzie 40 rowerów standardowych. Dodatkowo Gmina Jawor pozyskała 6 rowerów specjalnych, w tym dla osób niepełnosprawnych (3 rowery dla dzieci i 3 dla dorosłych), które będą użyczane bezpłatnie.

Rowery można wypożyczyć na jednej z 10 stacji (tzw. miejsc parkingowych), które będą znajdować się: przy Dworcu Kolejowym, Krytej Pływalni „Słowianka”, w Rynku – przy Informacji Turystycznej, na Osiedlu Przyrzecze – przy boisku ORLIK, na Osiedlu Metalowców – przy skwerze, na Osiedlu Piastowskim – przy Klubie PIAST, a także „Stary Jawor” – skrzyżowanie ul. Starojaworska/Cukrownicza, skrzyżowanie ul. Bohaterów Getta/Struga. Od maja do końca września funkcjonować będą dodatkowe dwie stacje sezonowe: na Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” i w Park Pokoju. Projekt jest pilotażowy, dlatego w przyszłości miejsca parkowania rowerów będą mogły być zmieniane, tak aby system lepiej służył użytkownikom.

Opłata za wypożyczenie roweru wynosić będzie – 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania, nie więcej jednak niż 9,- zł za dzień, czyli po 3 godzinach system zakończy naliczanie opłat. Można będzie korzystać z roweru przez całą dobę, następnie system zacznie naliczać opłatę jak za kolejne wypożyczenie.

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. – Wystarczy skorzystać ze specjalnej darmowej aplikacji Geovelo, która umożliwia m.in. wypożyczenie roweru poprzez skanowanie kodu QR. Trwa to zaledwie kilka sekund. Rower będzie można natomiast zwrócić wpinając go w elektrozamek na tej samej lub dowolnej innej stacji wypożyczeń. – – wyjaśnia Leszek Światkowski, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Jaworze.

Instrukcja uruchomienia roweru znajduje się na każdym rowerze. Pomoc w zainstalowaniu aplikacji na smartfona będzie można uzyskać również w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jaworze.

Jaworski Rower Miejski będzie funkcjonował od 1 kwietnia do 30 listopada. Wszystkim użytkownikom jednośladów już dziś życzymy szerokiej drogi. Do zobaczenia na trasie.

Więcej informacji: https://jawor.pl/jrm/

print