ROWER MIEJSKI W JAWORZE KOŃCZY SEZON 2019

29.11.2019r.

Pierwszy sezon Jaworskiego Roweru Miejskiego powoli dobiega końca, a dokładnie zakończy się 30 listopada. Jest to najlepszy czas na małe podsumowanie jakże udanego sezonu. Przypomnijmy, że Jawor dołączył do grona miast posiadających własne rowery miejskie 1 kwietnia b.r. Jaworzanie mieli do dyspozycji 40 rowerów zlokalizowanych w 10 różnych punktach miasta. Samo wypożyczenie roweru nie stanowiło żadnych problemów i było niezwykle łatwe. Natomiast opłata za wypożyczenie to tylko 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania, nie więcej jednak niż 9,00 zł za dzień, czyli po 3 godzinach system kończył naliczanie opłat. Z roweru można było korzystać całą dobę, następnie system naliczał opłatę jak za kolejne wypożyczenie. Miasto dodatkowo ustawiło stojaki na rowery, które tak jak w przypadku rowerów, zawierają instrukcję potrzebną do zainstalowania aplikacji potrzebnej podczas wypożyczenia.
Władze postawiły na jakość i oddały do dyspozycji swoich mieszkańców rowery firmy Geovelo Sp. z.o.o., która to otrzymała nagrodę podczas X Międzynarodowych Targów Rowerowych w Kielcach Bike ExPO 2019 r. za system rowerów miejskich IV generacji GEOVELO.
Warto również wspomnieć, iż projekt Jaworski Rower Miejski to jeden ze sztandarowych punktów programu wyborczego burmistrza miasta Emiliana Bery, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak wynika ze statystyk mieszkańcy korzystali w równym stopniu ze wszystkich dostępnych stacji, nawet z tej która jest najbardziej oddalona od centrum miasta – „Stary-Jawor” ul. Starojaworska/Cukrownicza. Ogólnie ilość wypożyczeń rowerów przekroczyła 907, co przekłada się na średni czas wypożyczenia w minutach (137 min.), natomiast ilość wypożyczających to ponad 270 osób. Statystyki cieszą, ale jak powiedział burmistrz Emilian Bera: „Ten projekt zadedykowaliśmy przede wszystkim mieszkańcom Jawora, bo jak pokazują przykłady innych miast, rower to nie tylko sposób na rekreację, ale również doskonały środek codziennego transportu”.
Tak trzymajmy i miejmy nadzieję, że miłośnicy dwóch kółek w następnym sezonie jeszcze chętniej skorzystają z jednośladów, dbając przy okazji o zdrowie i środowisko. W nocy z 29-30 listopada wszystkie rowery znikną z ulic naszego miasta i trafią do magazynu, gdzie zostaną poddane gruntownemu serwisowi. Pocieszające jest to, iż po przerwie zimowej system zostanie ponownie uruchomiony wiosną 2020 r.