ProteGo Safe. Aplikacja na telefon.

01.09.2020r.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

– Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które wdrożyło API Google i Apple. Nasze wspólne działanie gwarantuje, że rozwiązanie jest maksymalnie bezpieczne. Jednym z naszych priorytetów było właśnie zapewnienie użytkowników maksimum prywatności i zagwarantowaliśmy je. Aplikacja jest w pełni bezpieczna – mówił Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

ProteGO Safe nie śledzi naszej lokalizacji, nie ma dostępu do żadnych danych w naszym telefonie. Aby rozpocząć korzystanie z niej nie musimy podawać żadnych swoich danych, nie musimy ustalać haseł, ani innych kodów dostępu. Wszystko po to, by korzystanie z aplikacji było możliwie najprostsze. Oczywiście z zachowaniem wszelkich, wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników są dla nas priorytetem. Aplikacja przeszła wymagające, niezależne i obiektywne testy bezpieczeństwa.

ProteGO Safe została stworzona na bazie m.in. zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i jest zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Nawet jeśli Twoją mocną stroną nie jest korzystanie z nowych technologii, na pewno sobie poradzisz. Aplikacja jest intuicyjna. Projektując ją myśleliśmy także, a może przede wszystkim, o osobach starszych.

– Wierzymy w odpowiedzialność Polaków, którą już wielokrotnie udowodnili. Korzystanie z ProteGo Safe ma sens, może nam skutecznie pomóc. Dlatego zachęcamy Polaków do korzystania z tego rozwiązania. Wszystko w naszych rękach – apeluje Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Dwie funkcje

Aplikacja ProteGO Safe ma dwie podstawowe funkcje.

Po pierwsze – monitoruje nasze otoczenie i nawiązuje kontakt z urządzeniami innych użytkowników (z urządzeniami, nie użytkownikami).

– W praktyce będzie to wyglądało tak, że jeżeli inny użytkownik aplikacji, z którym spotkaliśmy się w ostatnich 14 dniach, zachoruje na koronawirusa – zostaniemy o tym poinformowani. Aplikacja analizuje długość – czas – i odległość kontaktu – tłumaczył Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

WAŻNE! Nie dowiemy się, kto zachorował. Aplikacja poinformuje nas jedynie o tym, że mieliśmy kontakt z zakażonym i podpowie, jak powinniśmy się w tej sytuacji zachować. Czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, czy może powinniśmy zacząć od samoobserwacji.

Jak zakażony będzie mógł poinformować innych użytkowników aplikacji o swojej chorobie?

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, skontaktuje się z nim pracownik Centrum Kontaktu, który poza informacjami dotyczącymi dalszego postępowania, przekaże mu także numer PIN, który umożliwi przesłanie informacji na urządzenia innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w ostatnich 14 dniach.

WAŻNE! Taka informacja trafi tylko na urządzenia innych użytkowników aplikacji. Jeśli mieliśmy kontakt z tą osobą, a na swoim telefonie nie mamy zainstalowanej aplikacji, nie otrzymamy takiego powiadomienia.

Dlatego tak ważne, aby możliwie największa grupa osób korzystała z tego rozwiązania.

– Nowoczesne technologie od lat wykorzystywane są w medycynie. Potrafią skutecznie ratować ludzkie życie i zdrowie. Dlatego skorzystajmy z nich i tym razem. Aplikacja ProteGO Safe pozwoli nam bezpiecznie wychodzić z obostrzeń i kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówi Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Twój dziennik zdrowia

Drugą funkcją aplikacji jest możliwość stałego kontrolowania stanu zdrowia.

– Możemy to robić wykonując test oceny ryzyka i prowadząc dziennik zdrowia. Zarówno test oceny ryzyka, jak i dziennik zdrowia są częścią aplikacji. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oraz analizy naszych kontaktów aplikacja na bieżąco informuje, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej, czy wysokiej. Wraz z informacją o grupie ryzyka, aplikacja przekazuje odpowiednie informacje, porady i wskazówki dotyczące ochrony naszego zdrowia – mówił Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja to efekt kilkumiesięcznej pracy grupy polskich programistów. Przy pracy nad nią współpracowaliśmy i współpracujemy z ekspertami z wielu dziedzin. To nie tylko programiści, ale i epidemiolodzy. Ich analizy potwierdzają także wyniki badań międzynarodowych. Korzystanie z aplikacji ma sens.

– Słowem kluczem aplikacji jest współpraca – pomiędzy rządem, polskimi firmami wytwarzającymi aplikację, Google i Apple oraz państwami członkowskimi UE – mówił Antoni Rytel z GovTech Polska. – To dzięki niej udało się stworzyć aplikację, która chroni zarówno nasze zdrowie, jak i naszą prywatność. To, że kilkudziesięcioosobowy zespół polskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw zbudował to rozwiązanie jako jeden z pierwszych na świecie, potwierdza że nie bez powodu polscy programiści cieszą się na świecie doskonałą opinią – dodał.

 

Więcej informacji o aplikacji na www.gov.pl/protegosafe 

Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe.

Pobierz aplikację ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

print