Nowa Wieś Wielka – przyroda uczy najpiękniej

24.07.2018r.

18 lipca kolejny raz w czasie tegorocznych wakacji dzieci z Jawora oraz z terenu gminy Paszowice uczestniczyły w imprezie zorganizowanej przez Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w ramach XXIII Turystycznego Lata „Bezpieczne wakacje”.

Naszą przygodę tym razem rozpoczęliśmy w Nowej Wsi Wielkiej, wzmiankowanej w dokumentach pierwszy raz ok.1399 r. We wsi godny zwiedzenia jest gotycki kościół z XV w. oraz ruiny zespołu dworskiego. Przez wieś przebiegają szlaki turystyczne: zielony z Muchowa do Grobli i niebieski z Chełmca do Wojcieszowa.

Również w ramach realizowanego przez GOK w Paszowicach w 2009 roku projektu Trzy wąwozy wytyczono i wyznakowano dwie ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze. Pierwsza oznakowana kolorem czerwonym prowadzi na Storczykowe Wzgórze, a następnie przez Ruski Most, w tym miejscu można odpocząć, ale również jest to węzeł szlaków i możemy powędrować szlakiem zielonym do rezerwatu Wąwóz Siedmicy i dopiero wracać do Nowej Wsi, lub po odpoczynku, dalej przez Wąwóz Nowowiejski wrócić do wsi (pętla bez Wąwozu Siedmicy ma ok.6,5 km). Wędrujący tą ścieżką mogą nie tylko obcując z naturą wypatrywać storczyków, których rośnie tu kilka gatunków, ale przy odrobinie szczęścia i zachowaniu ciszy możemy spotkać pasące się muflony , jelenie , sarny, jak i czasami buchtujące dziki. Druga wyznakowana na żółto, ma 3,5 km prowadzi od świetlicy, przez wieś w kierunku rezerwatu geologiczno-florystycznego Wąwóz Lipa, gdzie poza bardzo ciekawymi formami skalnymi, rosną 22 gatunki chronionych roślin m.in. licznie rośnie lilia złotogłów, ale przede wszystkim możemy spotkać salamandrę plamistą, której specyficzne warunki panujące w wąwozie wyjątkowo sprzyjają. To był główny cel naszej wyprawy, ale niestety pogoda spłatała nam kolejny raz figla. Tak się rozpadało, że musieliśmy się schronić w świetlicy. Bardzo serdecznie i ciepło przyjęła nas p. Magda Kupiec kierująca pracą tej placówki. Była ciepła herbatka i kiełbaski….z piekarnika. Nasz przewodnik Leszek Drabczyk, prezes jaworskiego Oddziału PTTK przedstawił historię wsi, jak i opowiadał o bogatej faunie i florze, którą możemy podziwiać w czasie wędrówek po najbliższej okolicy. W świetlicy, bo deszcz ciągle, jak w piosence Czerwonych Gitar padał i padał, rozegraliśmy konkurs wiedzy – „Wiadomości z trasy”, w którym najwięcej punktów zgromadził Miłosz Chudzik. Kolejne miejsca zajmowali: Oskar Chmielewski, Łukasz Naszkiewicz, Kacper Bobrowski i Seweryn Serafin. W rzutach do celu – „Krzyżak” wygrała Natalia Marciniak, przed Piotrem Kaliszczakiem i Patrykiem Zatorskim, a w celnym oku ”Rzepy” najlepsi byli: – Piotr Kliszczak, Łukasz Naszkiewicz, Karol Prochorowicz, Ola Sałek i Natalia Marciniak.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, przewodniki i sprzęt turystyczno-sportowy. Uczestników zapoznano też z podstawowymi zasadami bezpiecznej wędrówki oraz bezpiecznego wypoczynku. Graliśmy też w piłkarzyki, próbowaliśmy sił w bilardzie i wróżyliśmy. Pomimo niesprzyjającej aury była to kolejna wspaniała przygoda tegorocznych wakacji. Dziękujemy Samorządowi za wsparcie finansowe, a p. Henrykowi Szmitowi za bezpieczną jazdę. Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

print