Noc Bibliotek – Klimat na czytanie

09.10.2020r.

Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze przyłącza się do akcji Noc Bibliotek. W tym roku jest to już VI wydanie tej ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się w sobotę 10 października pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Oficjalna inauguracja akcji z udziałem pisarzy i artystów odbędzie się w tym wyjątkowym roku w sobotę o godzinie 19:00 na profilu Facebook Noc Bibliotek. W programie m.in.: hymn „Klimat na czytanie” napisany specjalnie na Noc Bibliotek 2020 przez Jacka Cygana oraz wiersz Doroty Masłowskiej będący pochwałą różnorodności świata pochodzący ze wstępu do książki „Psikusy”. Ponadto spotkanie i warsztaty online z Wojciechem Mikołuszką, autorem książki „Wojtek”.

Bibliotekom biorącym udział w akcji Noc Bibliotek 2020, udostępniony został także film towarzyszący – „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansona.
To koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa, która otrzymała nagrodę jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts”.
Dla pierwszych 100 czytelników, którzy będą chcieli obejrzeć film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, jaworska biblioteka prześle link i hasło. Wystarczy się zgłosić osobiście lub mailowo na adres dzieciecy@mbp.jawor.pl.
Film będzie dostępny tylko w weekend, w dniach 9-12 października.

W ramach akcji jaworska biblioteka zaprasza do udziału grupy przedszkolne i pierwszoklasistów.
Na swoim profilu Facebook planuje prezentację krótkiej proekologicznej bajki w formie teatrzyku kamishibai. Jej głównymi bohaterkami są znane już czytelnikom Pola i Lola, które m.in. wykonują krótki rap, przygotowany specjalnie na tę okazję. Zadanie dla dzieci to nagranie „rapujących” odpowiedzi dla Poli i Loli.

Na starszych czytelników czeka z kolei klimat Jawora z lat 80-tych ubiegłego wieku. A to za sprawą Kino Kredo – pokazów filmowych prezentujących archiwalne kroniki jaworskie autorstwa Janusza Kredoszyńskiego. Seanse odbywać się będą w sobotę 10 października od godziny 10:00 do 14:00, w sali spotkań przy Wypożyczalni dla Dorosłych oraz w Filii nr 1.

Zachęcamy również do sięgania po książki ze specjalnie przygotowanej „Klimatycznej Półki Bibliotecznej” , a także do udziału w zabawie, która polega na poszukiwaniu „Miejsc z Klimatem”, gdzie można zaczytać się w ulubionej lekturze.

print