[NAGRODA]: Jawor po raz kolejny doceniony i nagrodzony

21.10.2019r.

Wielki sukces naszego miasta – Jawor zdobył nagrodę „Świdnickiego Gryfa” w kategorii „Sudecki produkt regionalny” za organizację „?Święta Chleba i Piernika?”.

Nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf”? wręczane są od 2005 roku. Autorem projektu statuetki jest wybitny świdnicki artysta Pan Andrzej Andrzejewski. Gryfy to najważniejsza nagroda gospodarcza Świdnicy, która rokrocznie zyskuje na prestiżu.
Celem przyznawania tej nagrody jest m.in. wyróżnienie firm, przedsiębiorców, samorządów, którzy poprzez rozwijanie swej działalności, wzmacniają tożsamość regionalną i przyczynią się do kreowania korzystnego wizerunku regionu oraz wnoszą istotny wkład w rozwój województwa dolnośląskiego i miasta Świdnicy.

Gryf przyznawany jest w następujących kategoriach: „Sudecki produkt regionalny”, „Lider przedsiębiorczości”, „Lider mikroprzedsiębiorczości”, „Dobre smaki”, „Zdrowie i uroda”, „Wybitna osobowość”, „Najlepsza firma transgraniczna”, „Wybitna osobowość pogranicza”.

Gmina Jawor już po raz drugi zgłosiła do konkursu w kategorii „Sudecki produkt regionalny” swoją sztandarową imprezę – „Święto Chleba i Piernika”, która uzyskała nominację do nagrody. Święto wyrosło z jaworskiej tradycji piekarniczej, sięgającej prawie 700 lat wstecz, kiedy to pojawiły się lady chlebowe, będące odpowiednikami dzisiejszych lad sklepowych. Za sprawą rodziny Lauterbachów jaworskie pierniki były znane na całym Śląsku i za granicą już od czasów średniowiecza. Dziś impreza organizowana jest cyklicznie od 1997 r. (jej pierwotna nazwa to Międzynarodowe Targi Chleba). Wydarzenie łączy sztukę, najwyższy kunszt piekarski i cukierniczy z różnorodnością smaków, gatunków i metod wypiekania.

Oceny wniosków dokonała kapituła, której członkowie to przede wszystkim laureaci w tej kategorii z lat poprzednich.

Zdobyta nagroda jest nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale przede wszystkim doskonałym motywatorem do dalszej wytężonej pracy przy organizacji kolejnych edycji Święta Chleba i Piernika.

print