Mistrzostwa Polski Juniorów i Mistrzostwa Polski Młodzieżowców

24.05.2023r.
„Wzorek i Chiński obronili tytuły mistrzowskie”
W miniony weekend 19-21.05.2023 Radzyń Podlaski stał się areną zmagań o medale najważniejszych imprez Taekwon-do w Polsce. W Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych odbyły się XXXII Mistrzostwa Polski Juniorów i V Mistrzostwa Polski Młodzieżowców. Oprócz walki o medale i tytuły mistrzowskie zawodnicy mieli okazję potwierdzić swoje aspiracje do udziału w tegorocznych Mistrzostwach Świata w fińskim Tampere.
Na wysokości zadania stanęli podopieczni Gabrieli i Karola Forgiel. 8 zawodników Sportowej Akademii Taekwon-do z Jawora i Złotoryi wróciła na Dolny Śląsk z 6 medalami, w tym aż 4 tytułami mistrzów Polski.
Swoją przynależność do krajowej czołówki z pewnością potwierdziła dwójka najbardziej utytułowanych zawodników SAT – Amelia Wzorek oraz Oskar Chiński.
W pierwszym dniu rywalizacji Oskar Chiński okazał się bezkonkurencyjny w walkach juniorów w kategorii do 56 kg. Aktualny reprezentant Polski w finale pokonał kolegę z reprezentacji – Krzysztofa Bieleckiego z WSKT Wrocław. Dzień później ponownie okazał się najlepszy, tym razem w młodzieżowcach w kategorii -57 kg. Warto dodać, że Chiński w obu kategoriach wiekowych obronił tytuły mistrzowskie z zeszłego roku.
Swój ubiegłoroczny tytuł obroniła również 5-cio krotna medalistka Mistrzostw Europy – Amelia Wzorek. Drugi rok z rzędu sięgnęła po tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji testów siły młodzieżowców, pewnie rozbijając komplet desek.
Z bardzo dobrej strony pokazał się również Roch Durachta, który wrócił do Złotoryi z dwoma medalami w konkurencji walk. W turnieju juniorskim w kategorii do 62 kg pewnie przebrnął przez walki eliminacyjne, dopiero w finale uległ zawodnikowi z Rybnika. W niedzielnym starcie młodzieżowców do 63 kg zakończył start na trzecim stopniu podium.
Ze złotym medalem wrócił również Piotr Chałupka, startujący w najlżejszej kategorii wagowej do 50 kg juniorów.
Na słowo pochwały zasługuje również Oskar Babiarz, który w konkurencji układów formalnych zajął 5 miejsce w gronie 49 zawodników.
6 medali w tym aż 4 złote, pozwoliły na zajęcie ekipie SAT bardzo wysokie 4 miejsce w klasyfikacji generalnej klubów w gronie 42 klubów z całej Polski.
Sezon startowy taekwon-do w pełni. Za niespełna dwa tygodnie do Tomaszowa Mazowieckiego wyjadą tym razem juniorzy młodsi, którzy staną przed szansą walki o medale w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (02-04.06.2023).
Na wszystkich najmłodszych zawodników SAT już 10. czerwca w Hali „Tęcza” w Złotoryi czeka Klubowy turniej Taekwon-do z okazji Dnia Dziecka. W imprezie weźmie udział 150 najmłodszych zawodników na co dzień trenujących w jaworskiej i złotoryjskiej sekcji.
Na koniec sezonu startowego wielki sprawdzian – XII Puchar Europy w Lublinie. Do stolicy województwa lubelskiego wyjedzie aż 8 zawodników i zawodniczek rywalizować z zawodnikami z całej Europy.
Liczne starty zawodników SAT możliwe są dzięki wsparciu Miasta Jawor i Gminy Miejskiej Złotoryja.