Jawor z transportem publicznym. Bezpłatnie i dla wszystkich.

29.12.2017r.

20 grudnia 2017 roku zapisze się piękną kartą w historii Jawora. Tego dnia na miejskie ulice wyjechały dwa autobusy linii nr 1 obejmujące trasę: Stary Jawor – Władysława Reymonta. Dzień wcześniej po raz pierwszy zaprezentowano je mieszkańcom. – Tworzymy w mieście zręby pierwszej w historii komunikacji miejskiej. Jawor się rozwija i chcemy, aby był przyjazny dla ludzi. – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera.

Miło mi poinformować, że uruchamiamy w Jaworze pierwszą w historii komunikację publiczną. Komunikacja miejska zostaje uruchomiona po to, by Jaworzanie, którzy mają trudności z codziennym dojazdem do miejsc pracy, nauki, ośrodków zdrowia czy instytucji miejskich mogli podróżować łatwiej, bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Na dobry początek oddaję do Państwa dyspozycji dwa miejskie autobusy. Podróżować będzie można nimi bezpłatnie, bez konieczności zakupu biletów. Trasa będzie obejmować 8 kursów w dni powszednie i dwa kursy w soboty, niedzielę i święta.
Do tej pory w Jaworze transportu publicznego nie było. Zaczynaliśmy praktycznie od zera wiedząc, że komunikacja jest w naszym mieście potrzebna i długo oczekiwana. Geograficznie miasto jest mocno rozciągnięte. Najdalej usytuowany jego punkt oddalony jest o 8 km od centrum. To sporo, biorąc po uwagę małe dzieci, niepełnosprawnych czy seniorów. Dodatkowo w ostatnim czasie w Jaworze powstała specjalna strefa ekonomiczna, napływają pierwsi pracownicy i nowi mieszkańcy. W mieście zauważa się wzmożony ruch samochodowy, ulice są zakorkowane, w centrum brakuje miejsc parkingowych.

Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu w Jaworze bezpłatnej komunikacji miejskiej. Argumentów za darmowymi przejazdami jest wiele. Mają być ułatwieniem dla różnych grup mieszkańców: seniorów, którzy chcą dostać się do przychodni zdrowia czy na zakupy, dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół czy pracowników jaworskich zakładów pracy. Dodatkową korzyścią ma być ograniczenie ruchu kołowego w centrum, co ma wpłynąć na jakość powietrza. Co więcej jestem przekonany, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji.

Na początek uruchomiona zostanie linia nr 1, która skomunikuje dwie skrajne części miasta: od Starego Jawora, przez centrum, do wylotu w kierunku Bolkowa. Kursy zostały zaplanowane od godzin porannych, do późnych godzin popołudniowych. W przyszłości planujemy rozwijać tabor o kolejne bezpłatne połączenia i zwiększać liczbę przejazdów.

Obiecywałem, że Jawor będzie przyjazny mieszkańcom i to staje się faktem. Uruchomienie komunikacji publicznej to duży krok w kierunku poprawy jakości życia w naszym mieście. Wierzę, że podróż miejskim autobusem spełni Państwa oczekiwania i ułatwi codzienne życie. To także okazja, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i z samochodu osobowego przesiąść się do miejskiego autobusu, do czego serdecznie Państwa zachęcam.

Życzę wszystkim miłego podróżowania!

Emilian Bera
Burmistrz Miasta Jawora

print