[galeria]: IX Jaworskiej Gali Kresowej

07.10.2019r.

Miłośnicy muzyki kresowej licznie zgromadzili się w sali Teatru Miejskiego w Jaworze, podczas IX Jaworskiej Gali Kresowej, która została zorganizowana w ramach 18. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej. Koncert poprowadziła Aurelia Sobczak, której talent aktorski można podziwiać w popularnych serialach: ,,Klan”, ,,Plebania”, „M jak miłość”, ,,Samo życie” i wielu innych.

Przed koncertami, Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią, zaprezentował w pięknym przekazie rzeczywistość dawnych Kresów RP. Była to krótka forma wspomnień, a także wiedzy o kresach. 

Przed publicznością wystąpił zespół wokalny „Oktawa” z Ukrainy, który zachwycił charakterystycznym brzmieniem. Ponadto jaworskiej publiczności zaprezentowali się wyjątkowo uzdolnieni artyści: Barbara Twardosz–Droździńska – piosenkarka pochodząca z dawnych polskich kresów wschodnich, jedna z najlepszych w Polsce wykonawczyń repertuaru rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego, Krzysztof Machowski – tenor, wieloletni solista Opery i Operetki w Szczecinie, a także solista Warszawskiej Opery Kameralnej, Ida Tamara Zagórska – sopran, Karolina Wróblewska – akompaniatorka, a także „Ojciec i Synowie” – trio akordeonowe, „Furmani” – zespół taneczny, Jarosław Majewski – wokalista i instrumentalista, zespół „Rycki Kuferek”, „Wesołeczki” z Białorusi oraz „Kwiaty Bukowiny” z Ukrainy.

Wydarzenie było doskonałym momentem na chwilę refleksji i wspomnień. Zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w melodie płynące ze sceny, a gromkie brawa były najlepszym podsumowaniem udanej imprezy.

print