[e-legnickie.pl]: Gmina dofinansuje remont kamienic w Rynku

18.01.2019r.

JAWOR. Startuje program remontu kamienic w Rynku. Będzie można uzyskać nawet 100 % dofinansowania do renowacji frontowych elewacji zabytkowych kamieniczek. Burmistrz Emilian Bera przeznaczył na ten cel 700 tys. zł w budżecie miasta. Przyjmowanie wniosków ma ruszyć już wiosną.

Rynek w Jaworze, wraz z otaczającymi go kamieniczkami, to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Nieremontowane od lat wymagają pilnej odnowy. Tym bardziej, że ich historia sięga 16-18 wieku i jak podaje dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze Arkadiusz Muła w większości powstały na zrębie zabudowy średniowiecznej.

– Sukcesywnie, krok po kroku, rewitalizujemy miasto, starając się nadrabiać zaległości ostatnich kilkudziesięciu lat. Estetyka Jawora zmienia się z dnia na dzień. Jednym z największych wyzwań naszego miasta jest jednak substancja mieszkaniowa. Od lat pojawiają się głosy wśród mieszkańców i odwiedzających Jawor turystów, że coś trzeba zrobić z wizytówką naszego Rynku. Zmurszałe, sypiące się tynki i nadgryzione zębem czasu elementy zabytkowych kamienic wręcz odstraszają swoim widokiem. Przygotowałem konkretny program, który zawiera pomysł na rozwiązanie tego problemu, a sprawa nie była taka prosta. – wyjaśnia burmistrz Jawora Emilian Bera

więcej na E-LEGNICKIE.PL

print