Amelia Wzorek Mistrzynią Europy w Taekwon-do

30.11.2021r.

W hiszpańskiej miejscowości La Nucia zakończyły się XXXV Mistrzostwa Europy Seniorów i XXVI Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-do.  W dniach 23-27 listopada 2021 w hali Ciudad Deportiva Camilo Cano, o medale najważniejszej imprezy Starego Kontynentu, rywalizowało 575 zawodników
z 29 państw. W składzie reprezentacji Polski debiutowała zawodniczka Sportowej Akademii
Taekwon-do, Amelia Wzorek. Start jaworzanki zakończył się ogromnym sukcesem indywidualnym
i drużynowym. Amelia wystartowała indywidualnie w konkurencji walk sportowych i testów siły oraz w obu konkurencjach drużynowo.

Amelia po raz pierwszy stanęła na macie w konkurencji indywidualnych walk -65 kg. W pierwszej rundzie bez problemów pokonała reprezentantkę gospodarzy. W drugiej rundzie, po twardym pojedynku musiała uznać wyższość reprezentantki Anglii.

Dzień później stanęła do rywalizacji w konkurencji indywidulanych testów siły. W konkurencji wystartowało 25 zawodniczek. Do wyłonienia miejsc medalowych potrzebne były 3 dogrywki, dzięki którym Polka stanęła na drugim stopniu podium, tuż za reprezentantką Rumunii. Tym samym Amelia zdobyła srebrny medal oraz tytuł indywidualnej v-ce Mistrzyni Europy.

Ostatnim dniem rywalizacji był turniej drużynowy. Jaworzanka wystartowała w drużynowych walkach, gdzie wspólnie z drużyną dotarła do finału, pokonując reprezentacje Norwegii i Rumunii. W finale Polski uległy świetnie dysponowanym reprezentantkom Słowenii. Podczas konkurencji w drużynowych testach siły Polki pokonały wszystkie swoje rywalki. Największy udział w tym sukcesie miała zawodniczka Sportowej Akademii Taekwon-do, która dwukrotnie została wybrana przez trenerów do dogrywek. Świetna dyspozycja Amelii zapewniła drużynie złoty medal i tytuł najsilniejszych juniorek w Europie.

Trzy medale Mistrzostw Europy to największy sukces w karierze młodej zawodniczki, na co dzień trenującej w jaworskim klubie, pod okiem Gabrieli i Karola Forgiel. „Jestem bardzo szczęśliwa, że miałam okazję trzykrotnie stanąć na podium najważniejszej imprezy sportowej w Europie. Najwspanialszą chwilą podczas całych zawodów był moment wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego podczas ceremonii dekoracji” – komentuje zawodniczka.

Reprezentacja Polski po raz kolejny zdominowała klasyfikację medalową zdobywając aż 51 medali, w tym 17 złotych, 16 srebrnych oraz 18 brązowych. Za naszą reprezentacją uplasowały się kolejno: Rumunia (11-8-18), Norwegia (7-8-9), Irlandia (7-4-9). Warto dodać, że od 1991 roku, tylko z roczną przerwą, Polska jest najlepsza w Europie i ścisłej czołówce światowego taekwon-do.