27. Jaworskie Koncerty Pokoju. Zapraszamy!

27.04.2022r.

MUZYCZNA WIOSNA W JAWORZE

Wraz z wiosną, powitamy w Jaworze 27 już edycję Jaworskich Koncertów Pokoju, a piękny Ewangelicki Kościół Pokoju, o niepowtarzalnym uroku, zamieni się w świątynię muzyki. Pierwszy planowany koncert to data 14 maja br. Rozpocznie go Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Rubena Silvy. W programie utwory dwóch największych nazwisk w historii muzyki: W. A. Mozarta z uwerturą z opery „Don Giovanni” oraz L. van Beethovena z Symfonią „Eroica”. Koncert zatytułowany został nie przypadkowo „Bohaterom”. Po pierwsze taki był zamysł Beethovena pisząc tę symfonię, żeby dedykować ją wielkim duchem ludziom, a po drugie, kolejne miesiące wojny w Ukrainie, pokazują, jak ważna jest wolność i potrzebni bohaterowie, którzy jej strzegą i bronią. Wspaniała muzyka, wykonanie i orkiestra, spełnią oczekiwania kompozytorów i słuchaczy.

Kolejny z cyklu koncert 11 czerwca br., dedykowany jest wielbicielom muzyki jazzowej, a zatytułowany „Skaldowie- medytacje wielskiego listonosza jazzowego”. Wykonawcami będą jedni z najwybitniejszych tego gatunku muzyki jak: Wojciech Gogolewski – piano, Paweł Pańta – kontrabas i Adam Lewandowski – perkusja. Tytuł pokazuje, że muzyczną kanwą będą piosenki zespołu Skaldów, na których wychowały się całe pokolenia. Bo kto nie zna utworu: „Dopóki jesteś”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, czy tytułowej piosenki o listonoszu. Zapowiada się doskonały, pełen wspomnień, wypełniony jazzowym i synkopowanym rytmem wieczór.

Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych. 21 czerwca br., czyli prawie na zakończenie roku szkolnego, zapraszamy dzieci z przedszkoli i szkół, na „Bajkowe piosenki”. W pięknym polskim tłumaczeniu, usłyszymy piosenki m.in. z filmów „Toy Story”, „Zwierzogród”, „Coco” czy piosenkę Vaiany. Wykonawcy przewidują możliwość pokazania dzieciom ciekawego instrumentarium, na których będą wykonywane bajkowe utwory, a dzieci zostaną zaproszone do wspólnego śpiewania i zabawy.

Jeżeli wszystko ułoży się po myśli Organizatorów, to będą mieli możliwość zaprosić Melomanów we wrześniu, na kolejną muzyczną ucztę. Ale wszyscy to wiedzą, że planowanie to jedno, a zrealizowanie to zupełnie inna sprawa.

Zapraszają Państwa Organizatorzy czyli Muzeum Regionalne w Jaworze i Parafia Ewangelicka Kościoła Pokoju.
Czekamy na Państwa z niecierpliwością.

print