[1marca]: Jawor w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

01.03.2018r.

Biało czerwone kwiaty i wieńce, poczty sztandarowe i uśmiechnięte twarze młodych ludzi – tak w Jaworze uczczono Narodowy Dzień Pamięć Żołnierzy Wyklętych. Główne obchody upamiętniające bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego odbyły się dzisiaj na Zamku Piastowskim.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 od recytacji wiersza o Niezłomnych. Atmosfera powojennych lat udzieliła się wszystkim dla kogo ideały męstwa, odwagi, niezłomności i miłości do Ojczyzny są ważne a pamięć o tych, którzy mieli być zapomniani, nigdy nie zaginie.
Pod tablicą pamięci o ofiarach stalinowskiego reżimu nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, samorządowców, delegacji organizacji społecznych, instytucji a także dzieci i młodzieży szkolnej oraz harcerzy, którzy przy asyście żołnierzy Jaworskiego Batalionu Logistycznego 10 WPD złożyli wiązki kwiatów i wieńce.

– Jawor pamięta o Niezłomnych bohaterach – mówił podczas uroczystości burmistrz Jawora Emilian Bera. – 1 marca przywołujemy w pamięci tych, których historia określa jako Żołnierzy Wyklętych. Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem hołdu dla Nich. Wyklęto ich, ponieważ nie poszli na kompromis, mieli być zapomniani, wymazani z pamięci narodu. Cieszę się, że pamięć o odwadze Niezłomnych, ich wierności i zasługach dla Ojczyzny jest wciąż żywa a prawdziwi bohaterowie są przywracani na swoje miejsce i są dla młodych ludzi wzorem patriotyzmu, o czym świadczy liczna dzisiaj obecność pocztów sztandarowych z jaworskich szkół, harcerzy oraz młodzieży – mówił burmistrz.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Muzeum Regionalnym, gdzie uczestnicy obejrzeli film poświęcony pamięci „Żołnierzom podziemia niepodległościowego”.

Ostatnim punktem obchodów dzisiejszego święta będzie zorganizowany już po raz czwarty z inicjatywy Radnego Rady Miejskiej Macieja Pawlinowa Jaworski „Bieg Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Parku Miejskim. Zapisy od godz. 16.30 przy ECMEN.

print