Na co wydać pieniądze w 2019 r.? Zadecydują mieszkańcy Jawora. Drukuj zawartość bieżącej strony

14.03.2018r.

W Jaworze po raz pierwszy rusza budżet obywatelski. To narzędzie, w ramach którego sami mieszkańcy zadecydują, na co wydać część pieniędzy z miejskiej kasy. Wczoraj gotowy projekt uchwały w tej sprawie trafił na biuro Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Iwańskiego. To on jako pierwszy zaproponował wprowadzenie tej idei w naszym mieście. Nad uchwała pochylą się jaworscy radni na Sesji Rady Miejskiej 21 marca.

– Przymiarki do utworzenia Jaworskiego Budżetu Obywatelskiego trwały już od dłuższego czasu. To ważna sprawa i przykłady płynące z innych miast pokazują, że mieszkańcy chętnie dzielą się pomysłami i wskazują priorytety działań. Dlatego podjąłem decyzję o wprowadzeniu tego pomysłu, który zaprezentował mi Przewodniczący Rady Daniel Iwański także w naszym mieście. Zależy mi, aby finalnie w przeprowadzenie po raz pierwszy w Jaworze projektu budżetu obywatelskiego zaangażowało się jak najwięcej mieszkańców– mówi Burmistrz Jawora Emilian Bera.

Mieszkańcy Jawora będą mogli zdecydować, na co konkretnie zostanie wydane część wskazanej przez burmistrza kwoty z budżetu Jawora przeznaczonego na inwestycje w przyszłym roku. Oznacza to, że już w tym roku podczas tworzenia budżetu na 2019 rok pojawi się kwota, która zostanie przekazana mieszkańcom do zagospodarowania. Cały proces poprzedzą konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy dowiedzą się, w jaki sposób zgłaszać swoje projekty i na czym polega budżet partycypacyjny. W zgłaszaniu pomysłów będzie mógł uczestniczyć każdy zainteresowany jaworzanin, a do głosowania uprawnieni będą mieszkańcy od 16. roku życia.

Zgodnie z planem już wkrótce odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami w poszczególnych częściach miasta, tak aby każdy mógł zapoznać się z ideą budżetu, jego założeniami, warunkami i kalendarium czasowym. Wcześniej odbyłem kilka spotkań z Radnymi Rady Miejskiej, przedstawicielami mieszkańców i burmistrzem, podczas których omawialiśmy rozwiązania, jakie zastosujemy przy tym projekcie. Staraliśmy się tak wszystko zaplanować, aby mieszkańcy mieli czas na poznanie szczegółów tego przedsięwzięcia i zastanowienie się, jakie projekty chcieliby zgłosić do realizacji na kolejne lata. – wyjaśnia Daniel Iwański, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworze.

Co ważne Jaworski Budżet Obywatelski to oddanie głosu mieszkańcom w sprawach dotyczących realizowanych w mieście inwestycji. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swój projekt. Dzięki temu władze miasta liczą na wzrost aktywności obywatelskiej, wskazanie potrzeb uważanych przez mieszkańców za najważniejsze oraz przedstawienie przez samych mieszkańców nowych, śmiałych propozycji rozwojowych. – Liczymy na to, że poprzez budżet obywatelski wzrośnie realny wpływ mieszkańców Jawora na życie miasta oraz poczucie współdecydowania o jego rozwoju.– dodaje na koniec burmistrz Emilian Bera.

print