„Święto Chleba i Piernika” przełożone na 2021

25.06.2020r.

Święto Chleba i Piernika przełożone ? na przyszły rok. Podobna sytuacja dotyczy innych imprez, które zaplanowano na okres wakacji.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami władze Jawora zostały zmuszone do przełożenia tegorocznego Święta Chleba i Piernika na przyszły rok. Organizowana od ponad 20 lat jaworska impreza miała się odbyć w ostatni weekend sierpnia. Niestety w tym roku będziemy musieli obejść się smakiem i cierpliwie czekać na przyszłoroczne Święto Chleba i Piernika.

Obecnie organizacja imprezy masowej jest niemożliwa ze względu na obowiązujące przepisy. Także nasi najwięksi sponsorzy, czyli firmy związane z branżą piekarską i cukierniczą oraz sami piekarze i cukiernicy nie są w stanie zagwarantować udziału w tej imprezie. Obecna sytuacja wymusza także inne podejście do tegorocznych wydatków miasta. Priorytetem jest pomoc przedsiębiorcom, czy służbie zdrowia oraz zrealizowanie inwestycji – dla miasta to oznacza inne wydatki, a także dużo mniejsze wpływy do budżetu z Pit i CIT, dlatego też wydatki na tego typu wydarzenia muszą zostać zawieszone. – mówi Burmistrz Emilian Bera.
Powiem szczerze, że odwlekaliśmy jak najdłużej w czasie opublikowanie komunikatu w tej sprawie łudząc się, że Covid-19 definitywnie cofnie się i opuści Polskę, a nasze życie wróci do normy. Niestety, koronawirus nadal jest z nami obecny, chociaż wiele przestrzeni codziennego życia wróciło do normalności. – kontynuował burmistrz.

Logistyka przedsięwzięcia, jakim jest Święto Chleba i Piernika, gromadzącego kilkanaście tysięcy ludzi, nie pozwala na organizację tak masowej imprezy w obecnym czasie epidemiologicznym.

Wiele wskazuje na to, że zakaz organizowania imprez masowych będzie obowiązywał również przez miesiące wakacyjne. Niestety, jak wynika z przewidywań ekspertów, wszystkie wakacyjne wydarzenia kulturalne, koncerty, festiwale, itp. nie tylko w 2020, ale także w 2021 roku stoją pod znakiem zapytania.

Kiedy zostanie zniesiony zakaz organizowania imprez masowych?

Informacja o znoszeniu niektórych obostrzeń przez rząd ucieszyła wielu Polaków. Od 20 kwietnia wolno nam więcej: zniesiono m.in. zakaz przemieszczania się, a także zakaz wstępu do lasów, czy parków. Możemy korzystać z hoteli i innych miejsc noclegowych, wolno także korzystać z: bibliotek, muzeów i galerii sztuki. Otwarte zostały również branże kosmetyczne, odzieżowe, siłownie, kluby fitness. Wszystko oczywiście z ograniczeniami narzuconymi przez rząd. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób do odwołania. Nie zostały one uwzględnione w żadnym z 4 rządowych etapów znoszenia obostrzeń.

Imprezy masowe przywrócone od 2021 roku?

Ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń obowiązują jak na razie do odwołania. W związku z tym, że nie zostały uwzględnione w planie odmrażania gospodarki, można wnioskować, że rząd planuje zniesienie tych ograniczeń jako jednych z ostatnich. Wiele wskazuje na to, że zgoda na organizację imprez masowych i zgromadzeń zostanie wydana dopiero po zniesieniu obostrzeń zawartych w 4 etapie.

Już teraz wielu organizatorów przenosi na jesień imprezy, które pierwotnie miały się odbyć w miesiącach letnich. Czy możemy być jednak pewni, że od września czy października życie wróci do normy na tyle, by imprezy masowe mogły być organizowane? Wizji tej zaprzeczają zdecydowanie eksperci do spraw zdrowia. Podkreślają oni, że zgromadzenia nie będą możliwe, dopóki szczepionka nie zostanie rozpowszechniona w ciągu 12-18 miesięcy. Ich zdaniem, imprezy masowe, takie jak zawody sportowe, czy koncerty, będą odmrażane jako ostatnie. Imprezy masowe zostaną przywrócone jako ostatnie. Patrząc realistycznie, mówimy najwcześniej o jesieni 2021.