Spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim – Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

30.08.2019r.

Inaugurując Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej pn. „Pokój drogą do przyszłości” Burmistrz Jawora Emilian Bera spotkał się ze Zbigniewem Grochowskim autorem części zdjęć do wystawy „Zachować w pamięci”. Pan Zbigniew Grochowski to powstaniec warszawski, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, świadek i uczestnik Powstania Warszawskiego oraz nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem. Dziś ma 93 lata, doskonałą pamięć oraz niebywałą umiejętność przekazywania wspomnień i wiedzy.

 

Pan Zbigniew pod koniec maja odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworze jako propagator wiedzy i pamięci o Powstaniu Warszawskim, dając wykład – był żywą lekcją historii dla młodzieży i dla każdego uczestnika spotkania.

 

W czasie Powstania Warszawskiego bronią Zbigniewa Grochowskiego nie był karabin, których i tak było za mało, a jedynie aparat. W kieszeniach zamiast granatów nosił filmy fotograficzne. To dzięki niemu i 42 innym powstańczym fotografom, możemy zobaczyć, jak wyglądały najstraszniejsze 63 dni w historii Warszawy.
Klisza fotograficzna której nie zdążył przekazać swoim zwierzchnikom podczas powstania, „wędrowała” z młodym człowiekiem po zakamarkach historii.

 

O godzinie 12.00 na Jaworskim rynku Burmistrz Miasta Emilian Bera wspólnie ze Zbigniewem Grochowskim, Mieczysławem Sikorą oraz Michałem Banderem Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, a także przy udziale Jaworzan dokonali otwarcia wyjątkowej wystawy pt. „Zachować w pamięci.

Pan Zbigniew Grochowski z zaangażowaniem i oddaniem opowiadał o trudach, przeżyciach wojennych, a także o losach ludzi, których fotografował.

 

Następnie wszyscy zebrani udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze na niezwykle interesujący wykład Zbigniewa Grochowskiego.

 

 

 

 

print