[partnerstwo]: Wspólne góry – wspólna jazda

18.12.2018r.

W dniach 12-14.12.2018 w miejscowości Szklarska Poręba odbyło się  ostatnie już , podsumowujące  spotkanie uczestników projektu „Wspólne góry – wspólna jazda”, podczas którego grupa 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze oraz 30 uczniów Szkoły Podstawowej z Turnowa wraz z opiekunami aktywnie spędzała czas, poznawała kulturę oraz język sąsiadów, a także nawiązywała nowe znajomości. Głównym celem tego spotkania było  szkolenie dzieci z  zakresu narciarstwa biegowego , które odbywało się na jakuszyckich trasach.

Uczestnicy projektu pod okiem wykwalifikowanej kadry mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami kroków  stosowanymi w narciarstwie klasycznym  a także zapoznania się z regułami i zasadami  poruszania się po trasach biegowych. Poza tym uczestnicy projektu wybrali się wspólnie na wycieczkę do Wodospadu Szklarka, który w zimowej scenerii wyglądał bardzo imponująco.  W ostatnim dniu projektu odbyły się zajęcia w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej  przy KPN w Szklarskiej Porębie. W trakcie wizyty zwiedzający poznali świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór oraz zapoznali się z tematyką wielostronnego wpływu człowieka na góry oraz ochrony przyrody. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach nabywając jednocześnie nowe umiejętności.

Na podsumowanie  projektu wszystkim uczestnikom został zaprezentowany film,  nakręcony podczas 5-cio dniowego kursu rowerowego, który przedstawiał przebieg projektu i refleksje uczestników. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę film na  płytach DVD.

Szkoła Podstawowa 5 w Jaworze-operator projektu współpracuje ze Szkołą Podstawową w Turnovie już ponad 10 lat.Razem obie szkoły organizowały różne przygraniczne działania, wzajemnie zapraszały się na uroczystości szkolne oraz przygotowywały i realizowały  różne projekty transgraniczne,  w ramach POWT RCz-RP , m.in.  kursy ekologiczne, kursy z narciarstwa zjazdowego i snowboardu w, kursy narciarstwa biegowego , kurs rowerowy, sportów wodnych, spływy kajakowe itp. Wymiana dzieci między szkołami w Jaworze i Turnovie dzięki nawiązanym w ich trakcie znajomościami i kontaktami doprowadza do rozszerzenia współpracy w obszarze organizacji wspólnych zajęć sportowych, działań i konkursów.

print