Jawor pamięta 👥 78.rocznica Powstania Warszawskiego

01.08.2022r.

„Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”.

/ Fragment broszury „Powstańcy warszawscy”, wyd. IPN, seria „Patroni naszych ulic”/

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Z okazji 78 rocznicy, 1 sierpnia na jaworskim Rynku, pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem o godzinie 17:00 zostanie oddany hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.
Jak co roku w tym szczególnym dniu zapraszam mieszkańców Jawora do wspólnego upamiętnienia Bohaterów.

Cześć i chwała Bohaterom!

print