Jawor będzie miał basen letni!

29.12.2017r.

Koniec koszmaru z basenem w Parku Miejskim. Nowy obiekt powstanie w tym samym miejscu co obecny, ale już w zupełnie nowym standardzie i z atrakcjami. Dla najmłodszych pojawią się zjeżdżalnie, brodziki, mini park wodny z licznymi wodotryskami. Starsi będą mogli popływać na specjalnie dostosowanych torach pływackich, czy skoczyć do wody m.in. z piątki czy trójki, będą także masujące leżanki i rwąca rzeka. Do tego woda będzie podgrzewana, a cała niecka wykonana ze stali nierdzewnej. Wszystko to sprawi, że w Jaworze powstanie atrakcyjne miejsce do wypoczynku.

Basen w Jaworze powstał w 1938 i pierwotnie miał służyć jako istotny etap przygotowań reprezentacji Niemiec do olimpiady. W powojennej rzeczywistości miasta nadal był miejscem wypoczynku. Pozytywna historia kończy się w 2008 roku, kiedy to decyzją ówczesnych włodarzy obiekt zostaje zamknięty. Przez ten czas w niecce basenowej zdążyły wyrosnąć drzewa, a woda jeśli się już pojawiła, to ta z opadów deszczu. Na taki stan rzeczy mieszkańcy bardzo narzekali licząc, że w Jaworze w końcu powstanie basen z prawdziwego zdarzenia.

Burmistrz Jawora Emilian Bera mówi wprost, że nie było spotkania z mieszkańcami, podczas którego nie padłoby zapytanie w sprawie basenu miejskiego. Trzeba przyznać, że dzisiejszy widok basenu bardzo psuje wizerunek miasta i nie jest jego najlepszą wizytówką.

– Nie trzeba mnie przekonywać, że basen letni jest ważny dla wszystkich. Jako dziecko wspólnie z rodziną i przyjaciółmi spędzałem tutaj każde lato. Woda była zimna jak lód, ale tamtych chwil się nie zapomina. Wiem, jak mieszkańcom bardzo zależy, aby skończyć z koszmarem tego miejsca. Dlatego też biorąc pod uwagę głosy mieszkańców podjąłem decyzję o budowie nowoczesnego obiektu. – podkreśla Emilian Bera, burmistrz Jawora i dodaje – Jawor niestety ma wiele problemów do rozwiązania, wszyscy to wiemy. Dlatego też sukcesywnie będziemy je rozwiązywać.

Jawor może poszczycić się świetną lokalizacją letniego basenu. Położony w samym centrum Parku Miejskiego zapewnia ciszę i kontakt z naturą. W ten sposób od lat zapewniano mieszkańcom możliwość odreagowania od codziennych trosk. Jawor budując nowy basen chce ożywić to miejsce, tak jak bywało przed laty.

– Obecnie posiadamy koncepcję nowego basenu, którą wykonała firma zajmująca się budową tego typu obiektów w Polsce. Uwzględnia ona panujące standardy, a także potrzeby różnych grup wiekowych. Na jej podstawie powstała dkumentacja projektowa pod budowę basenu. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę części rekreacyjnej dla najmłodszych, tak aby prace budowlane ruszyły z początkiem 2018 roku. Szacujemy, że prace potrwają do roku czasu i zakończą się na początku 2019 roku – informuje Jacek Baszczyk, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jaworze.

W mediach społecznościowych widzimy potężne zainteresowanie tym tematem. Mieszkańcy przyjęli z zainteresowaniem informację burmistrza o budowie basenu.