„Być jak Ignacy”

19.11.2020r.

Od października uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji V edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” Nauka to przyszłość, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Założyliśmy dwa Koła Naukowe: „Super Green” klasy 1b prowadzone przez panie: Martę Pawłowską i Annę Purgał oraz “Młodzi Nobliści” z klas 4-7, prowadzone przez panią Grażynę Iwańską – Motykę.

Celem zajęć jest:

  • przybliżenie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów;
  • poznanie sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego;
  • popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań;
  • poznanie nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej;
  • kształtowanie postaw patriotycznych;
  • promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczeniu i obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

  Zajęcia, w których bierzemy udział są interesujące i pobudzają nas do kreatywnego myślenia. Bardzo inspirujące było spotkanie z Panią Agatą Partyką, nauczycielem fizyki, która zaprezentowała nam eksperyment ,,prąd z ogórka’’. Doświadczenie to było na tyle fascynujące, że wykonaliśmy je samodzielnie w swoich domach.

W ramach projektu nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Wrocławską, dzięki której mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach online pn. „Energia geotermalna”, ”Czego nie wkładać do mikrofalówki?” oraz „Cyrkulacja cząstek” .

Obejrzeliśmy również filmik na temat odnawialnych źródeł energii przygotowany przez Pana Marcina Jankowskiego, który jest nauczycielem w Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w Zespole Szkół i Placówek im. W.Witosa w Bolkowie. Z zaprezentowanego materiału dowiedzieliśmy się o sposobach pozyskiwania energii. Użycie specjalistycznych modeli wiatraków oraz kolektorów słonecznych sprawiło, że wiedza przekazana przez Pana Marcina okazała się bardzo przystępna.

 Do końca listopada trwają prace nad modelem wiatraka oraz makiety, dzięki którym koła powalczą o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego, a następnie o nagrodę publiczności poprzez głosowanie na Facebooku.

Zajęcia prowadzone w Kołach Naukowych w ramach projektu „Być jak Ignacy” są pełne przygód i bardzo ciekawe. Ponadto pozwalają nam na wprowadzanie w życie własnych pomysłów i projektów.

Uczniowie Koła Naukowego "Młodzi Nobliści" podczas zajęć koła
Uczniowie Koła Naukowego „Młodzi Nobliści”, Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze, podczas zajęć koła

 

Uczennica koła Naukowego "Młodzi Nobliści", podczas przeprowadzania eksperymentu "prąd z ogórka"
Uczennica Koła Naukowego „Młodzi Nobliści”, Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze, podczas przeprowadzania eksperymentu „prąd z ogórka”

 

Pan Marcin Jankowski prezentuje uczniom filmik o energii odnawialnej
Pan Marcin Jankowski prezentuje uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze filmik o energii odnawialnej

 

Dzieci z wykonanymi pracami, uczestniczące w zajęciach Koła Naukowego :"Super Green"
Dzieci ze  Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze z wykonanymi pracami plastycznymi, uczestniczące w zajęciach Koła Naukowego : „Super Green”
print