81. rocznica II Wojny Światowej

01.09.2020r.

Mija 81 lat od agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Niech każdy z nas tak jak potrafi uczci pamięć ofiar heroicznej obrony Polski.

Modlitwą, zniczem, opowiedzianą najbliższym historią. Każdy gest pamięci, wyrażonej tu i teraz niech materializuje się w naszym codziennym życiu. Potrzebujemy małych gestów, które zasieją patriotyczne postawy dla przyszłych pokoleń.

We wrześniu 1939 roku przyszło nam bronić państwa i narodu w nierównym boju. Był to czyn haniebny. Zostaliśmy zaatakowani bez uprzedzenia. Tak rozpoczęła się druga wojna światowa. Wojna bezwzględna, w której żołnierze kierowali agresję także wobec cywili. Mimo ogromnej przewagi Niemców, stanęliśmy do walki. Nasza waleczna postawa i niezłomność to jednak nie historia. To cechy, które dziś pomagają Polakom budować nowoczesną Polskę. To również atuty dające nam siłę w walce w obronie demokracji, praw człowieka i najwyższej wartości jaką jest wolność i godność człowieka.

Historia jest nauczycielką życia. Niech traumatyczne wydarzenia z historii XX-wiecznej Polski pozwolą nam dziś zbudować świadomość narodową. Niech pomogą być odpowiedzialnym narodem wspierającym pokrzywdzonych. W obecnych czasach prześladowanych niestety nie brakuje: prześladowane są poglądy, przynależności do grup społecznych, czy religijnych. Nie dopuśćmy do podziałów w naszym społeczeństwie. Nigdy więcej konfliktów. Nigdy więcej wojny.

 

81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

print