[30.03]: Godziny dla Ziemi WWF

11.03.2019r.

Pragniemy zaprosić Władze oraz mieszkańców Jawora do udziału w promującej ideę ochrony środowiska akcji Godzina dla Ziemi WWF, która wybije w tym roku w sobotę 30 marca o godz. 20:30.


Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tys. instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W samej Polsce w akcji wzięło udział prawie 80 miast.

Godzina dla Ziemi WWF jednoczy miliony ludzi na całym świecie. Kojarzona jest głównie z tym, że na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce w ciągu czterech lat akcja zmieniła nieco swój charakter i jej celem stało się rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych. W zeszłym roku promowaliśmy ideę ochrony Puszczy Karpackiej, wcześniej potrzebę ochrony jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce – Wisły, poprzednio ochronę populacji wilka w Polsce, a przed czterema laty krytycznie zagrożoną bałtycką populację morświna. Wszystkie prowadzone przez nas akcje uzyskiwały bardzo szerokie poparcie społeczne, dzięki któremu udało nam się zmieniać rzeczywistość i ograniczać problemy przyrodnicze.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF, odbędzie się pod hasłem „Nie niszczmy naszego domu”. W tym roku chcemy edukować, jak każdy z nas, codziennie, w niewielkim stopniu zmieniając nawyki może przyczynić się do ograniczenia swojego negatywnego wpływu na naszą planetę. Chcemy również pokazać Polakom, że mają prawo
do ochrony naszego wspólnego domu, czyli naszej planety. Na stronie godzinadlaziemi.pl będziemy zachęcać do złożenia podpisu pod apelem w tej sprawie.
O godz. 20.30 w sobotę 30 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego wspólnego domu. Zapraszamy Jawor do dołączenia do dziesiątek polskich miast i wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Prosimy o zachęcanie mieszkańców Jawora do przyłączenia się do Godziny dla Ziemi WWF na stronie godzinadlaziemi.pl i przekazywanie tej informacji dalej.

W jaki sposób miasto może włączyć się do akcji?
——- wysłać deklarację przyłączenia się Jawora do akcji Godzina dla Ziemi WWF mailem na adres zpawelska@wwf.pl (ze względów ekologicznych prosimy o przesłanie dokumentu w wersji elektronicznej). O udziale miasta poinformujemy dziennikarzy, dlatego im wcześniej otrzymamy Państwa deklarację, tym większa szansa, że wiadomość o udziale Jawora w akcji ekologicznej o światowym zasięgu znajdzie się mediach.

——- przesłać listę obiektów publicznych w Jaworze, których oświetlenie zostanie wygaszone podczas Godziny dla Ziemi WWF. W 2018 roku zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie, moskiewskiego Kremla oraz Empire State Building w Nowym Jorku, natomiast w Polsce kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, wszystkie mosty oraz Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura czy Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.

——- pomóc nam upowszechniać informacje o akcji, angażując w Godzinę dla Ziemi WWF mieszkańców miasta, partnerów z innych miejscowości, zaprzyjaźnione urzędy oraz media. Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja, która łączy ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i z różnych części świata we wspólnym geście troski o naszą Planetę. Zaproszeni do wzięcia udziału na pewno chętnie się przyłączą!

Mamy nadzieję, że w tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF Jawor zaświeci przykładem dla miast całego kraju i dołączy do tysięcy miejscowości i milionów ludzi, którzy
w tym roku już po raz jedenasty pokażą światu, że działając razem możemy dać impuls do rzeczywistych zmian na lepsze.

Więcej informacji o akcji dostępnych będzie na stronie godzinadlaziemi.pl od 4 marca. W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową na adres zpawelska@wwf.pl lub telefonicznie na numer + 48 691 100 623.
Z poważaniem
Mirosław Proppé
Prezes Zarządu WWF Polska