Krystian Adam Krzeszowiak

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2016

Pan Krystian Adam Krzeszowiak urodził się w Jaworze .Tutaj dorastał. Był uczniem Szkoły Podstawowej nr 7, później Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I, a potem organistą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Obecnie, mając 35 lat, jest już wysokiej klasy śpiewakiem solowym, znakomitym tenorem, który występuje na scenach operowych w całej Europie i poza nią. Obecnie wraz z małżonką mieszka w Dresden- Altstadt , Sachsen w Niemczech.
Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Bogdana Makala. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Jawora i miasta Wrocławia. Studiował w Conservatorio „G. Verdi” w Mediolanie w klasie Rity Orlandi Malaspiny. Wygrał konkurs na stypendium w 1’Accademia Internazionale della Musica di Milano, zostając solistą akademii w zakresie muzyki barokowej i współczesnej. Zadebiutował w partii Almavivy w Cyruliku Sewilskim Rossiniego. Nagrywa dla TVP1, TVP2, RADIO OESTERREICH 1, RSI,DRadio,Rai, RAdio France. Nagrał „Dixit Dominus” di Pergolesi pod dyrekcją Claudio Abbado dla dla Deutsche Grammophon.
Otrzymał Nagrodę imienia Jana Kiepury za najlepszy debiut 2008. Występuje na licznych festiwalach: Lugano Festival, Festival Monteverdi di Cremona (Israel in Egypt Haendla pod dyrekcją Diego Fasolisa), Festival International de Musique Baroque di Beaune i Festival „Via Stellae” di Santiago de Compostela (Ariodante Haendla pod dyrekcją Federico Maria Sardelii), Tage Alter Music in Regensburg, Internazionale Barocktage Stift Melk („II Trionfo del Tempo e del Disinganno” Haendla pod dyrekcją Fabio Bonizzoni), Festival Nuove Settimane Barocche di Brescia i Festiwal MITO współpracując z Giulio Prandi. Śpiewał „Der Mensch ein Gottesmorder” Leopolda Mozarta z Bozen Baroque Orchestra pod kierownictwem Claudio Astronio, „Amor scioglie i pregiudizi” di Gnecco z l’ensamble II Falcone, „Magnificat” Bacha z l’Orchestra Verdi di Milano. Występuje także na scenach operowych: Teatro alla Scala di Milano („Teneke”-Vacchi, dyrygent Roberto Abbado), Teatro Olimpico di Vicenza „I1 Mondo alla Rovescia” di Salieri, dyrygent Federico Maria Sardelli.
Wnioskodawcy tytułu dla Pana Krzeszowiaka podkreślili na fakt, że Pan Krystian mówi o sobie: „Jestem jaworzaninem z krwi i kości. Tutaj urodziłem, tutaj chodziłem do szkół i grałem w szkole muzycznej na fortepianie. Tutaj zaczynałem grać w kościele na organach- następna moja wielka miłość. I w trakcie studium organistowskiego w Legnicy odkryłem, że chcę śpiewać. Tak, że to wszystko jest połączone. Dzięki karierze w kościele ( jeśli można tak powiedzieć), organisty, odkryłem następne swoje powołanie- śpiewanie- mówi ze wzruszeniem. -To zawsze jest piękne wracać do swojego miasta” (koniec cytatu)
Talent Pana Krystiana Adama Krzeszowiaka oraz sława, którą zdążył już zdobyć powinny być powodem do dumy i radości dla mieszkańców naszego miasta. Jego osoba z całą pewnością zasługuje na Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jawora”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie