Turnov

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2016

Turnov obecnie niemal 15-tysięczne miasto, został założony ok. 1250 r., pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1272 r. Położony jest nad rzeką Izerą, w sercu przepięknej krainy geograficznej zwanej Czeskim Rajem (park krajobrazowy założony w 1955 r., powiększony w 2002 r., a w 2005 r. obdarzony statusem Geoparku Unesco). Nieszczęścia, jakie nawiedzały miasto w przeszłości (najazdy obcych wojsk i ogromny pożar), nie zahamowały rozwoju rzemiosł, z których najbardziej rozsławiła Turnov obróbka kamieni szlachetnych i półszlachetnych, a także szklanych imitacji kamieni naturalnych, jakie cieszyły się dużą popularnością zwłaszcza w XVIII i XIX w. Już od XVI w. działało tu wielu szlifierzy, a w 1884 r. otwarto szkołę rzemiosła artystycznego, ukierunkowaną na obróbkę kamienia, metali i wyrób biżuterii.

Tradycja pracy z kamieniem szlachetnym kwitnie w Turnowie po dziś dzień, a miasto słynie na całym świecie z biżuterii z czeskim granatem.

W okolicy miasta znajduje się wiele zamków, oddalonych od niego o zaledwie kilka kilometrów – Hrubý Rohozec, Valdštejn, Sychrov czy Hrubá Skála (górująca nad Hruboskalskim Skalnym Miastem).

W Turnowie znajduje się kilka świątyń, wśród nich również Synagoga, a dominującą budowlą jest gotycki kościół Narodzenia Maryi Panny. Warte odwiedzenia jest powiatowe Muzeum Czeskiego Raju.

Bardziej szczegółowych informacji na temat atrakcji turystycznych miasta i jego okolicy oraz pomocy przy organizacji wycieczki (rezerwacja biletów, informacje o połączeniach kolejowych i autobusowych, przewodnicy) udzieli Miejskie Centrum Informacji Turystycznej, dysponujące bogatym wyborem map, przewodników i innych materiałów promocyjnych.
Umowa o partnerskiej współpracy została podpisana 11 listopada 1999 r.

zobacz również oficjalną stronę miasta

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie