Niesky

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2016

Jest to nieduże miasto, będące siedzibą władz powiatu Niederschlesien Oberlausitzkreis, położone w południowo-wschodniej części Niemiec i otoczone bogato zalesionymi terenami wrzosowisk i stawów. Liczy 12 tysięcy mieszkańców. Jest oddalone od Jawora o 124 km.
Niesky otrzymało prawa miejskie w 1935 roku. Charakterystycznym elementem miasta są drewniane domy z lat 30-tych. Zostały objęte ochroną, a ich różnorodność z pewnością zasługuje na uwagę. Do najważniejszych zabytków architektonicznych miasta zaliczyć należy objęty ochroną plac Zinzendorfplatz z architekturą w stylu czeskiego baroku. Plac ten jest centralnym punktem miasta, które w 1996 r. otrzymało wyróżnienie za jego zagospodarowanie.Najstarszy dom w mieście - Raschkehaus jest obecnie siedzibą muzeum oraz informacji turystycznej.
Niesky posiada atrakcyjny kompleks basenowy. Na sąsiadujących obiektach sportowych znajdują się korty tenisowe, boiska do koszykówki i siatkówki. Zimą obiekty te służą jako sztuczne lodowiska. Bezpośrednio z obszarem miasta graniczy największy w Saksonii zbiornik wodny Quitzdorf o powierzchni 750 ha. Panują tam idealne warunki do uprawiania wędkarstwa i pływania. To raj dla żeglarzy i miłośników widsurfingu.
W sektorze gospodarczym dominuje produkcja wagonów i konstrukcji stalowych. Miasto położone jest przy drodze federalnej B-115 oraz 10 km od zjazdu z autostrady A-4, dysponuje także połączeniem kolejowym.
Niesky utrzymuje partnerskie kontakty z Holzgerlingen w landzie Baden-Württemberg i z miastem Albert we Francji oraz miejscowością Oelde w landzie Nordrhein-Westfalen.
Umowa o partnerskiej współpracy została podpisana 11 listopada 2001 r.

zobacz również oficjalną stronę miasta

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie