Niepołomice

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2016

Niepołomice położone są 25 km na wschód od centrum Krakowa, w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej. Przez teren gminy przebiega droga międzynarodowa, która - wiodąc przez Wrocław, Kraków i Przemyśl - łączy Niemcy z Ukrainą. Niepołomice liczą 8071 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymały w 1772 r. Wysoką wartość historyczną posiada wyłożona "kocimi łbami" płyta Rynku, otoczona domami podcieniowymi z XVIII i XIX wieku. Na Rynku stoi kamienna figura Matki Boskiej z 1799 r.
Na terenie całej gminy liczne są przydrożne XVII-wieczne kapliczki.
Na uwagę zasługują: Ratusz wybudowany w 1902 r. - obecna siedziba władz gminnych, Kopiec Grunwaldzki, pomniki przyrody na terenie Puszczy Niepołomickiej, cmentarz żydowski z okresu międzywojennego, cmentarze leśne i miejsca pamięci narodowej z okresu II Wojny Światowej.
O dawnej świetności Niepołomic świadczy również zamek myśliwski z kościołem pod wezwaniem 10 Tysięcy Męczenników, wybudowany w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego.
Niepołomice jako leżąca w lasach osada stwarzała wspaniałe warunki do wypoczynku i łowiectwa. Za czasów Jagiellonów stała się królewską siedzibą, a zamek - centrum wydarzeń historycznych. Po rozbiorze Polski w 1772 miasto znalazło się pod panowaniem Austrii, a Austriacy zmienili wystrój zamku (m.in. rozebrali drugie piętro), przeznaczając go na koszary. W okresie międzywojennym i powojennym zamek pełnił funkcje obiektu użyteczności publicznej. W 1991 r. stał się własnością Gminy Niepołomice i przystąpiono w nim do kompleksowych prac renowacyjnych. Po wielu remontach i pracach adaptacyjnych królewska siedziba odzyskuje swoją dawną świetność. Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich, miejscem zjazdów koronnych; odprawiano tu również sądy i wydawano statuty. Obecnie otwarty jest dla turystów i gości. W zabytkowych wnętrzach organizowane są kongresy, zjazdy, sympozja, narady.
Umowa o partnerskiej współpracy została podpisana 11 listopada 2006 r.

zobacz również oficjalną stronę miasta

Galeria

  • Powiększ zdjęcie