Zamek Piastowski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 maja 2016

Wybudowany w XIII w. był siedzibą kasztelana, później księcia Bolka I i jego następców, a od 1392 r. starostów królewskich. Od XVI w. był siedzibą namiestnika cesarskiego. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej Otto von Nostitz odbudował zamek w formie nowożytnej rezydencji. Ambicją inwestora było stworzenie siedziby na wzór dworu wiedeńskiego, lecz późniejsze przebudowy z XVIII i XIX w. zatarły kształt rezydencji barokowej. Do dziś charakter renesansowy zachowało w części skrzydło zachodnie, a barokowy skrzydło północno wschodnie. Od 1746 r. aż po koniec lat 50-tych XX w. znajdowało się tu więzienie (w latach 1888-1945 tylko dla kobiet). W czasie II wojny światowej więziono tu uczestników ruchu oporu z Norwegii i Francji, co upamiętnia pomnik znajdujący się na dziedzińcu.
W lipcu 2013 roku zostało udostępnione dla turystów pomieszczenie sali wystawienniczej, w którym mieści się wejście na wieżę, gdzie miejscowi artyści prezentują swoje dzieła.

Czytaj więcej "Historia Jaworskiego Zamku"
zobacz galerię: Zamek Piastowski
Godziny otwarcia wieży:
Od Maja do Października Wieża Zamku Piastowskiego będzie czynna od Środy do Niedzieli w godzinach: 11:00 - 17:00 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem wieży.)
Wstęp wolny
Zobacz również film Zamek Piastowski - wieża zamkowa