Od ozdoby do komunikatu. Biżuteria z kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 lutego 2018

W piątek, 16 lutego o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy w Muzeum Regionalnym w Jaworze pn. "Od ozdoby do komunikatu.Biżuteria z kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy."Wystawa będzie czynna do 08.04.2018 r.

Wystawa prezentować będzie wybrane prace z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej – jedynej takiej w Polsce, którą od 15 lat gromadzi Galeria Sztuki w Legnicy. Od niemal 40 lat specjalizuje się ona w prezentacji i promocji unikatowej biżuterii artystycznej, a organizowany przez nią międzynarodowy Legnicki Festiwal SREBRO jest największą tego typu imprezą w Polsce i drugą w Europie (po monachijskim SCHMUCK-u). Festiwal rokrocznie w maju ściąga do Legnicy twórców, znawców i miłośników biżuterii artystycznej z całego świata (ze wszystkich krajów europejskich, ale też z Tajwanu, Korei Płd., USA, Chile, Brazylii czy Egiptu).


W 2004 r., po 25 latach „srebrnych” pokazów, odbywających się głównie w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, Galeria rozpoczęła budowę stałej kolekcji. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wybierano najciekawsze, w ten sposób zgromadzono do tej pory już ponad 300 obiektów ok. 50 artystów z Polski i ok. 90 ze świata. W roku 2013, 2014 i 2016 dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiono ok. 150 prac i to głównie one będą prezentowane na wystawie.  


Rzeczywisty rozwój polskiej biżuterii autorskiej zaczął się w l. 70. XX w. (w dużej mierze wspierały go wówczas legnickie inicjatywy konkursowe i wystawiennicze), od tamtej pory jest w rozkwicie dorównując światowym trendom, a niekiedy je współkreując. Mimo tego, w Polsce współczesna biżuteria artystyczna wciąż jest niedoceniona jako samodzielna dziedzina sztuki. Na Zachodzie międzynarodowe współczesne kolekcje są prezentowane w stałej ekspozycji w wielu najbardziej renomowanych galeriach i muzeach świata (np.: w Pinakothek der Moderne w Monachium, czy Victoria & Albert Museum w Londynie).


Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii, autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o znaczeniu społecznym.


Na wystawie zobaczyć będzie można ponad 100 prac kilkudziesięciu najwybitniejszych twórców unikatowej biżuterii artystycznej z Polski i świata. Będą to prace zarówno wykonane w tradycyjnych technikach złotniczych, jak i te wykorzystujące nowe technologie m.in. druk 3D, wykonane w materiałach szlachetnych (srebro, złoto, kamienie), jak i w materiałach pozajubilerskich (plastik, guma, drewno, tkanina). To co je łączy, to niepowtarzalny design i perfekcja wykonania.

W kolekcji znajdują się m.in. prace tak wybitnych twórców jak: Robert Baines, Peter Bauhuis, Andrzej Bielak, Alexander Blank, Andrzej Boss, Sigurd Bronger, Jacek Byczewski, Bogumił Bytomski, Ignasi Cavaller, Bartosz Chmielewski, Sungho Cho, Sławomir Fijałkowski, Karl Fritsch, Sara Gackowska, Grupa LIS2, Marta Hryc, Lee Jeong Hwa, Paweł Kaczyński, Jiro Kamata, Zofia i Witold Kozubscy, Otto Künzli, Ted Noten, Vratislav Karel Novak, Michalina Owczarek, Andrzej Pacak, Ruudt Peters, Kamilla Rohn, Jakub Śliwowski, Jan Suchodolski, Marta Schoeneck, Andrzej Szadkowski, Manuel Vilhena, Jarosław Westermark, Arkadiusz Wolski, Anna Maria Zanella, Marcin Zaremski, Tomasz Zaremski, Georg Dobler, Karol Weisslechner, Tabea Reulecke, Noon Passama, Felieke van der Leest, David Bielander.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie